Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Pompa ciepła

Fotowoltaika  /   Pompa ciepła

Pompa ciepła

Świat został już skazany…

Skazany na pompy ciepła. Są też już ludzie skazani przez pompy ciepła, ale to inna historia…

Decyzje w tym zakresie zostały już podjęte nieco poza naszym udziałem. W Niemczech wszystkie nowe budynki od 2024 r. mogą być wyposażane w dowolne źródło ogrzewania, byleby to była pompa ciepła. Żadne inne źródło ogrzewania opierające się na spalaniu nie jest dopuszczone do eksploatacji. Oczywiście można powiedzieć, że rząd niemiecki wyrwał się nieco do przodu. Ale decyzje już są podjęte. Zatem wcześniej czy później i Ty zakupisz i zainstalujesz pompę ciepła.

Pompa ciepła to obecnie najdoskonalsze źródło ogrzewania domu. Pompa ciepła zużywa energię elektryczną, ale z efektywnością typową 3 do 1. Zatem na 3 jednostki energii cieplnej zużywa jedna energii elektrycznej. Jeśli jednocześnie masz fotowoltaikę to ogrzewasz dom bezkosztowo !

Ale to drogo kosztuje…

Tak jeśli dasz się przekonać marketingowi tzw „wiodących dostawców”.A prawda jest taka, że większość pomp produkowana jest w Chinach przez kilka dużych fabryk. I te fabryki personalizują produkty tj naklejają etykietkę wedle życzenia kupującego. Taka pompa kosztuje realnie około 3000 dolarów brutto, ale po naklejeniu swej etykietki cena rośnie do 10 tyś dolarów lub więcej…

Pompę ciepła z wyposażeniem można nabyć za nieco ponad 20 tys zł. A montaż wykonać za około 5 tyś zł.