Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Panele fotowoltaiczne – fakty i mity

Fotowoltaika  /   Panele fotowoltaiczne – fakty i mity

Panele fotowoltaiczne – fakty i mity

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – co jest prawda, a co nie

Coraz bardziej popularne, budzące jednak wiele wątpliwości związanych z opłacalnością i efektywnością. Panele fotowoltaiczne tak jak i inne ekologiczne sposoby wytwarzania energii mają swoje wady i zalety. Przybliżamy ten temat wskazując na to czym w zasadzie są panele słoneczne i na co trzeba zwrócić uwagę przy ich kupnie.

Panele fotowoltaiczne – czym są właściwie

Panel fotowoltaiczny to po prostu zebrane baterie solarne szczelnie zabudowane szybami, których to ogniwa zbudowane z płytek krzemowych. Wytwarzają one na skutek ekspozycji na słońce ładunki elektryczne. Pozyskana w ten sposób energia w postaci prądu stałego magazynowana jest w akumulatorach. Instalacja falowniczna umożliwia przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny dostosowując napięcie do poziomu 230 V.

Co jest mitem?

Wkraczając w sferę wątpliwości związaną z instalacją fotowoltaiczną stawiamy sobie pytanie czy taka inwestycja jest efektywna w naszym polskim klimacie. Błędnym jest przekonanie, że ogniwa fotowoltaiczne działają tylko w okresach najbardziej nasłonecznionych jak środek lata. Do działania wystarczy bowiem rozproszone światło, a różnica w wytwarzaniu energii wynosi w porównaniu pochmurnego ze słonecznym dniem zaledwie 1%.

Kolejnym mitem jest posiadanie zezwolenia na taką instalację. Prawo budowlane pozwala bowiem na ich montaż bez zezwolenia do mocy elektrycznej 40 kW. Pozwolenie wymagane jest jedynie w przypadkach zmiany konstrukcji, np. dachu.

Powszechnie uważa się też, że panele fotowoltaiczne są nieopłacalne. Do tego w przypadku produkcji nadwyżek energii, co często ma miejsce latem, do sprzedaży dodatkowej, wytworzonej przez nas energii wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej. Sytuacja na rynku jest obecnie dużo bardziej korzystna niż parę lat temu. Biorąc pod uwagę wysokie ceny za energię, koszt zakupu paneli i ilość wyprodukowanej energii rocznie, inwestycja ta zwraca się po zaledwie kilku latach.

Fakty

Prawdą i dużym udogodnieniem dla zainteresowanych jest to, że panele solarne nie wymagają zmian w konstrukcji dachu. Jedynym warunkiem odpowiedniej efektywności instalacji jest posiadanie minimum 30m2 niezacieniowanej powierzchni dachu. Dodatkowo panele potrafią w 100% zaspokoić zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na prąd. Dodatkowo w warunkach odpowiedniego zastosowania i magazynowania oraz możliwości odsprzedaży nadwyżek wygenerowanego prądu zakładowi energetycznemu pozwalają nam nawet zarobić. Ogniwa słoneczne nie działają jednak w nocy, co może stanowić problem dla osób, które chcą się uniezależnić energetycznie. Jest na to rozwiązanie – wystarczy wyposażyć instalację w żelowe akumulatory. Będą one odpowiedzialne za magazynowanie prądu i możliwość wykorzystania go w okresach, gdy nie jest on wytwarzany czyli w nocy.