Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Odcięci od elektrowni. SAMOWYSTARCZALNI. Systemy off-grid na działkę, camper, łódkę

Fotowoltaika  /   Odcięci od elektrowni. SAMOWYSTARCZALNI. Systemy off-grid na działkę, camper, łódkę

Odcięci od elektrowni. SAMOWYSTARCZALNI. Systemy off-grid na działkę, camper, łódkę

W czasach niepewności energetycznej coraz więcej osób chce się uniezależnić od systemu energetycznego.

Generalne powody stosowania systemów niezależnych od publicznej sieci energetycznej:

1. Nie chcemy być zależni od kogoś, a tym bardziej od monopolistów na rynku, żadnych zobowiązań i podnoszenia cen za energię.

2. Mam częste przerwy w działaniu sieci 230V (wichury, śnieg, awarie, wojna) i chcę się zabezpieczyć.

3. Nie mam możliwości podłączenia się do sieci 230V. Elektrownia odmawia mi podłączenia lub czas oczekiwania to 10 lat lub koszty są zbyt wysokie.

4. Moja instalacja fotowoltaiczna często wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci, szczególnie w słoneczne dni gdy produkcja mogłaby być najwyższa

5. Oszczędność na kosztach prądu. Szczególnie dla firm energia elektryczna jest bardzo droga.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój systemów off-grid w oparciu o panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Instalując taki system trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy zależni od sił natury. Jeśli nie ma słońca lub wiatru to nie mamy energii. Dodatkowo nie da się zgromadzić dużego zapasu energii. nawet duże akumulatory pozwolą nam na korzystanie z energii kilka dni, może tydzień.

Warto też pamiętać, że uzyski energii ze źródeł odnawialnych nie są duże, co oznacza, że tej energii na np. ogrzewanie w zimie z pewnością będzie za mało z rozsądnej kosztowo instalacji.

Instalacje off-grid świetnie sprawdzają się w zastosowaniu do domku na działce z którego korzystamy w lato do zasilania telewizora, laptopa, oświetlenia LED czy lodówki.Również wykorzystanie w charakterze UPSa z ładowaniem z paneli jest zasadne.

Nasz sklep oferuje szerokie spektrum rozwiązań off-grid od małych zestawów do np. ładowania telefonów i laptopów, po większe systemy zapewniające energię dla domku letniskowego.

Praktyczne zastosowania:

1. Kamper, przyczepa kempingowa:
Zwykle zapotrzebowanie na energię sprowadza się do oświetlenia, ładowarki telefonów, małej lodówki, zasilanie laptopa.
Najbardziej prądożerna jest z tych urządzeń lodówka. Dlatego w tym przypadku stosuje się zwykle 2 panele o mocy 200W lub więcej każdy. Do tego najlepiej regulator ładowani MPPT 20A i akumulator o pojemności 200A/12V (2x100Ah/12V). Ogranicza nas często masa akumulatorów i dostępna powierzchnia dachu.

2. Mały domek na działce (do 50m2), przyczepa holenderska, houseboot:
Do urządzeń stosowanych jak w kamperze dochodzi więcej oświetlenia, większa lodówka, ekspres do kawy, żelazko turystyczne, mały czajnik.
Wszelkie urządzenia chłodzące lub grzejące pochłaniają dużo energii. Na zasilenie tych urządzeń w okresie lata, późnej wiosny i wczesnej jesieni będziemy potrzebować szacunkowo 4 do 6 paneli o mocy 350W lub więcej każdy. Do tego akumulatory minimum 400Ah/12V (4x100Ah/12V)

3. Mały dom do 100m2, zamieszkanie całoroczne. Typowe odbiorniki domowe: Oświetlenie, telewizor, komputer, pralka, lodówka, żelazko.
Energię musimy używać oszczędnie. Dom musi być dobrze ocieplony oczywiście, jednakże ogrzewanie ze źródeł odnawialnych jest w praktyce niemożliwe. Do ogrzewania musimy wspomagać się kominkiem lub gazem np. z butli. Do zasilania odbiorników domowych źródła odnawialne w okresie listopad-luty nie wystarczą i musimy wspomagać się np. agregatem prądotwórczym. Aby wykorzystać go efektywnie i nie generować hałasu w nocy musimy zastosować magazyn energii. Magazyn energii będzie gromadził energię wytworzoną w ciągu dnia (w zimie niewiele) ale też będzie gromadził energię z generatora, tak aby w nocy wyłączyć agregat. Dodatkowo magazyn energii optymalnie obciąży generator, tak aby pracował jak najbardziej efektywnie (cały czas obciążony prawie na maksimum). Oczywiście generator na olej napędowy. Jeśli mamy pewien zapas energii możemy ogrzewać dom klimatyzacją.
Przykładowa konfiguracja systemu zasilania (oczywiście wymaga dobrania do zapotrzebowania):
12 paneli po 450W, falownik off-grid o mocy ciągłej 5kW, magazyn energii 20kWh, agregat diesel o mocy ciągłej 7kW. Szacunkowe zużycie paliwa w zimie na poziomie 10 litrów dziennie (wyprodukuje ok 30kWh energii, co daje nawet pewien zapas na ogrzewanie klimatyzacją)
Szacunkowy koszt instalacji ok 45 tys zł.

Kompletne systemy takiego zasilania kupisz w naszym sklepie: www.solarne.info

OD 1 czerwca 2023r. nasza firma wcieliła w życie system TOTAL off-grid. Tym samym jesteśmy teraz całkowicie odcięci o zewnętrznego źródeł energii (zasilania).

Dzięki zastosowaniu hybrydowego falownika połączonego z panelami PV i akumulatorami, a także agregatu prądotwórczego na olej napędowy i  wykorzystaniu do grzania klimatyzacji, utrzymujemy oświetlenie i ciepło na powierzchni ponad 160m2.

System ten realnie działający można zobaczyć w naszym biurze. Oczywiście taki i podobne systemy zasilania możemy zaoferować Państwu w komplecie