Panele solarne i inne pomysły na własną energię

Fotowoltaika  /   Panele solarne i inne pomysły na własną energię
Panele solarne i inne pomysły na własną energię

Panele solarne w domu, czyli jak wyprodukować energię odnawialna w gospodarstwie domowym

Odnawialne źródła energii, czyli OZE, są znakomitym sposobem nie tylko na to, by zaoszczędzić na rachunkach, ale także na to, by polepszyć wydajność energetyczną Twojego domu. Pozwoli to na uzyskanie wyższej wartości nieruchomości, co może mieć duże znaczenie przy jego sprzedaży lub wynajmie. Wiele państw czy jednostek samorządowych wprowadza również dopłaty do systemów OZE takich, jak np. panele solarne, przez co instalacja takich systemów bardzo się opłaca. Jakie OZE możesz zastosować w swoim domu i czym się one charakteryzują?

Panele słoneczne

Panele solarne są obecnie najbardziej znanym sposobem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wykorzystują one energię słoneczną, którą przetwarzają w ciepło służące do podgrzewania wody czy ogrzewania domu. Panele słoneczne najczęściej umieszczane są na dachu domu w postaci baterii kolektorów i używane są do produkcji ciepłej wody oraz ewentualnie do ogrzewania podłogowego. Zazwyczaj nie zaspokajają całego zapotrzebowania energetycznego domu jednorodzinnego, ale może to być nawet 70%, co pozwala znacznie oszczędzić na rachunkach za gaz lub opał – nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na środowisko.

Panele fotowoltaiczne

Kolejnym sposobem wykorzystania energii słońca są moduły fotowoltaiczne, inaczej zwane bateriami słonecznymi. Montuje się je również na dachu budynku lub na specjalnych stelażach. Panele fotowoltaiczne różnią się od paneli słonecznych tym, że służą do produkcji nie ciepła, a energii elektrycznej, dzięki czemu pozwalają na znacznie obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Równie dobrze jako źródło energii może sprawdzić się wiatr. Jego energia wykorzystywana jest przez stawianie w sprzyjających lokalizacjach skupisk turbin wiatrowych tworzących farmy wiatrowe. Z energii wiatru może skorzystać jednak każdy z nas – szczególnie, jeśli posiadamy posesję w miejscu, gdzie wieją silne wiatry. Przydomowa elektrownia wiatrowa może wyprodukować miesięcznie ilość prądu wystarczającą dla typowej, 4-osobowej rodziny.

Inne OZE

Innymi odnawialnymi źródłami energii, które można wykorzystać na posesji, są np. kotły na biomasę czy pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną. Można również zastosować systemy odzyskiwania energii z wentylacji lub ze ścieków czy gruntowe wymienniki ciepła. W nowoczesnych domostwach coraz częstsze staje się łączenie różnych rozwiązań wykorzystania OZE, by otrzymać jak największą wydajność energetyczną gospodarstwa domowego. Instaluje się np. zestawy wiatrowo-solarne, które zapewniają jednocześnie produkcję energii elektrycznej z energii wiatru oraz ciepła z energii słońca.