Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Jakie są różnice pomiędzy system on-grid a off-grid?

Fotowoltaika  /   Jakie są różnice pomiędzy system on-grid a off-grid?

Zanim będziemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd czy nawet zaczniemy szukać najlepszego miejsca na montaż paneli, musimy podjąć jeszcze jedną ważną decyzję. Musimy wybrać między systemem on-grid a off-grid. Czym różnią się między sobą te dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

1. Zintegrowanie z siecią energetyczną

To podstawowa różnica między systemem on-grid a off-grid. Pierwszy jest podłączany do sieci, a drugi jest od niej całkowicie niezależny. Instalacje fotowoltaiczne on-grid mogą więc wysyłać nadwyżki do zakładu energetycznego, znacząco przyspieszając zwrot inwestycji. Wymagają one jednak zgłoszenia do zakładu energetycznego, podpisania stosownej umowy, a także montażu dodatkowego licznika dwukierunkowego rejestrującego zarówno produkowaną przez panele energię, jak i tę zużywaną. Podłączone do sieci są one ponadto uzależnione do jej awarii, kiedy to przestają pracować i zasilać urządzenia.

Instalacje fotowoltaiczne off-grid, nazywane również wyspowymi, magazynują wyprodukowane nadwyżki w akumulatorach stanowiących element systemu. Ponieważ nie są zintegrowane z siecią energetyczną, nie wymagają zgłaszania ich do zakładu energetycznego, lecz tym samym nie pozwalają też sprzedawać nadwyżek prądu.

2. Zastosowanie

Systemy off-grid znajdują zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub też korzystanie z niej jest wyjątkowo uciążliwe ze względu na częste i długotrwałe przerwy w dostawach prądu. Znakomicie sprawdzają się więc m.in. na działkach ROD czy zlokalizowanych z dala od cywilizacji domkach letniskowych. Systemy on-grid można instalować oczywiście tam, gdzie jest przyłącze energetyczne. Zadowolenie z nich będzie też o wiele wyższe, jeśli w danej lokalizacji awarie sieci są stosunkowo rzadkie. Warto pamiętać również, że od lutego 2023 roku instalacje fotowoltaiczne można montować także na balkonach bloków mieszkalnych.

3. Koszt

Tak jak i w zasadzie wszystko, tak i koszt systemów on-grid i off-grid jest różny. Ze względu na konieczność zakupy i regularnych wymian akumulatorów, a także ceny inwerterów, wyspowe instalacje fotowoltaiczne wiążą się z większymi inwestycjami.