Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Montaż instalacji fotowoltaicznych – bezpieczeństwo i zalecenia

Fotowoltaika  /   Montaż instalacji fotowoltaicznych – bezpieczeństwo i zalecenia
Montaż instalacji fotowoltaicznych – bezpieczeństwo i zalecenia

Ostatnimi czasy coraz więcej gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu możliwe jest znaczące ograniczenie wydatków przeznaczanych na energię elektryczną. Bardzo istotne jest jednak, aby montaż tego typu instalacji był przeprowadzany przez profesjonalistów. Zapewni to wysoki poziom bezpieczeństwa prac, a cały system będzie mógł pracować w możliwie najbardziej wydajny sposób. Jak więc przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznej, by wszelkie prace były realizowane w odpowiedni sposób?

W jaki sposób zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne swoją najwyższą wydajność osiągają na dachach spadzistych, pochylonych pod kątem 30 – 45 stopni w stronę południową. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować panele na dachu płaskim, jednak w tej sytuacji konieczne jest wykorzystanie specjalnych stelaży, do których przymocowywane są akcesoria pobierające energię ze słońca. Montując panele na dachu należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie elementy mogące spowodować zacienienie akcesoriów. Należą do nich przede wszystkim wysokie drzewa, komin czy też inne budynki. Decydując się więc na montaż paneli na swoim dachu należy w pierwszej kolejności wybierać te miejsca, które są nasłonecznione przez najdłuższą część dnia. Tylko dzięki temu cała instalacja będzie pracowała w możliwie najbardziej wydajny sposób.

Czy panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia?

Nie jest żadną tajemnicą, że panele fotowoltaiczne odznaczają się najwyższą wydajnością dopiero w momencie, gdy są w pełni czyste i pozbawione jakiegokolwiek osadu. Niestety częste realia są takie, że akcesoria te są przykryte warstwą pyłów kotłowych, sadzy, kurzu, pyłków drzew oraz liśćmi. Akcesoria zamontowane pod kątem 15 stopni i większym wykorzystują zjawisko samozmywania podczas deszczu. Oznacza to, że większość zabrudzeń jest usuwanych podczas opadów deszczu. Jeśli panele ułożone są na płasko lub pod niewielkim kątem, wymagają okresowego czyszczenia. Do usuwania zabrudzeń z paneli fotowoltaicznych nie należy stosować myjek ciśnieniowych. Najlepiej zdecydować się na zastosowanie delikatnej gąbki lub, w przypadku trudniejszego dostępu, specjalnej szczotki na wysięgniku. Istotne jest jednak by zwrócić uwagę na twardość włosia. Powinno być ono możliwie najbardziej miękkie, aby nie zarysować powierzchni paneli.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na wykorzystywane detergenty. W wybranych sytuacjach wystarczy zastosować wodę demineralizowaną, jednak na cięższe zabrudzenia można zastosować preparaty dedykowane tego typu akcesoriom.

Zadbaj o bezpieczeństwo całej instalacji

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele, ale również inne elementy, jak okablowanie, inwerter, złącza i zabezpieczenia. Aby cały stworzony system był w pełni bezpieczny i spełniał normy przeciwpożarowe należy stawiać na sprawdzone rozwiązania. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zastosowane okablowanie. W tym aspekcie nie należy stosować przewodów przypadkowych. Konieczne jest bowiem zastosowanie okablowania dedykowanego do systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu cała instalacja będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona przed przepięciami i innymi zagrożeniami. Bardzo istotne jest, że instalacje powyżej 6,5 kW wymagają uzgodnienia z uprawnionym specjalistą bezpieczeństwa pożarowego oraz zgłoszenia do lokalnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Bezpieczeństwo montażu systemu fotowoltaicznego

Aby czynności związane z instalacją systemu fotowoltaicznego mogły być prowadzone w możliwie najbardziej sprawny, a co najważniejsze, również bezpieczny sposób, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim istotne jest, aby prace na dachu były wykonywane przez osoby z uprawnieniami wysokościowymi oraz z odpowiednim zabezpieczeniem chroniącym przed upadkiem. Bardzo ważne jest, by powstrzymać się od prac na dachu w sytuacji złej pogody (opadów deszczu, a tym bardziej burzy). Montaż paneli powinien być wcześniej skonsultowany z konstruktorem dachu, ponieważ tylko to da pewność, że połać będzie w odpowiedni sposób przystosowana na dodatkowe obciążenie. Są to główne kroki, jakie należy podjąć, aby mieć pewność odpowiednio zainstalowanego systemu fotowoltaicznego.