Elektrownia wiatrowa przy domu?

Fotowoltaika  /   Elektrownia wiatrowa przy domu?
Elektrownia wiatrowa przy domu?

Elektrownia wiatrowa na własnej posesji

Przydomowa elektrownia wiatrowa daje możliwość pozyskiwania darmowej energii. W Polsce rozwiązanie to nie cieszy się tak dużą popularnością, jak na przykład panele solarne. Być może ze względu na spore koszty inwestycyjne i wątpliwości dotyczące uzyskiwanych korzyści. Warto jednak przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej i znaleźć powody, dlaczego przydomowe elektrownie wiatrowe są godne uwagi.

Przydomowe elektrownie wiatrowe nie są skomplikowane pod względem budowy. Energia wytwarzana jest w generatorze, który natomiast napędzany jest przez łopaty wirnika. Są one wprowadzane w ruch przez wiatr. W Polsce warto inwestować w wirniki o dużej rozpiętości płatów. O tym, czy domowe elektronie będą wydajne decyduje turbina, której zadaniem jest pozytywnie energii z podmuchów wiatru. Nie ma żadnych problemów, aby niewielkie elektrownie wiatrowe, podobnie jak panel fotowoltaiczny umieścić na dachu budynku czy bezpośrednio przy zabudowie. Urządzenia nie wytwarzają dużej ilości hałasu, ani nie produkują szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Jakiej mocy przydomową elektrownię wiatrową warto kupić?

Zawsze panele fotowoltaiczne sklep proponuje o mocy dostosowanej do liczby mieszkańców, jak i powierzchni domu, w którym będą użytkowane. Podobnie jest z przydomowymi elektrowniami wiatrowymi. Indywidualni inwestorzy wystarczy, że zdecydują się na urządzenie o mocy od 500 W do 5 kW, a na pewno będą zadowoleni z uzyskanych efektów.

Jeżeli wybierzesz rozwiązanie o mocy 5kW, będziesz w stanie wykorzystać prąd zarówno do zasilenia drobnego AGD, jak i instalacji centralnego ogrzewania.

Przydomowe elektrownie wiatrowe – koszty

Zarówno inwerter fotowoltaiczny, jak i przydomowe elektrownie wiatrowe stanowią kosztowne inwestycje. Za urządzenie o mocy 5kW wyposażone w pięć akumulatorów trzeba zapłacić ponad 30 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć zakup materiałów montażowych i wszystkich systemów wspomagających, co łącznie wyniesie około 10 tysięcy złotych. Wybudowanie w pełni działającej, funkcjonalnej przydomowej elektrowni wiatrowej pozwalającej na skuteczne wykorzystanie prądu do własnego użytku będzie więc wiązało się z wydatkiem rzędu 40 tysięcy złotych. Mając jednak możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej, inwestycja wydaje się być bardzo opłacalna.