Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Pompa ciepła ? Mam obawy czy…

Fotowoltaika  /   Pompa ciepła ? Mam obawy czy…
Pompa ciepła ? Mam obawy czy…

Czy zmienić piec na pompę ciepła ?

W ostatnim roku tj 2022r. popularność pomp ciepła wzrosła. Ten gwałtowny wzrost wynikł z obaw o ceny paliw spalanych tj węgla, gazu, oleju opałowego, drewna. Ale ceny prądu też idą do góry…

Ale teraz na początku 2023r. sytuacja zmieniła się.

W przypadku nowo budowanych domów wybór wydaje się nieunikniony i zdecydowany. Tylko pompa ciepła ma sens. Wynika to z wymagań termicznych dla nowych budynków (ocieplenie budynku i zapotrzebowanie na ilość energii do ogrzania), a także z dofinansowania na instalację pompy ciepła dla nowych domów.

Ale inna sprawa to wymiana dotychczasowego źródła ogrzewania w domu już istniejącym. Mamy jakieś ocieplenie, ale nie tak nowoczesne i skuteczne, mamy już piec, mamy grzejniki itp. Decyzja nie jest prosta. bo trudno przewidzieć jakie będą ceny nośników energii jutro, pojutrze za rok…

Na dziś opłacalność różnych sposobów ogrzewania wygląda następująco (dotyczy średnio ocieplonego domu o typowej powierzchni 150m2):

1. Pompa ciepła – najtańsze źródło ogrzewania

2. Gaz z sieci – około 10% droższe od pompy ciepła, ale ze względu na koszty wymiany na pompę ciepła w zasadzie nie opłaca się zmiana.

3. Węgiel – przy cenie 500 zł za tonę było to najtańsze źródło ogrzewania, nawet tańsze od pompy ciepła. Przy cenie 3000 zł za tonę było to najdroższe źródło ogrzewania

4. Pelet, drewno

5. Olej opałowy

6. Elektryczność – piec elektryczny, piec akumulacyjny.

Wysoki koszt instalacji:

Pompy ciepła nadal są dość nowym rozwiązaniem i dlatego często oferowane są w bardzo wysokim koszcie. Oczywiście koszt pompy i jej instalacji zależy od kilku czynników w tym od wielkości domu. Dla uproszczenia skupiamy się na typowym domu ok 150m2.

Oferty dostawy pompy z usługą instalacji i uruchomienia tzw. renomowanych firm zawierają się w granicach od 30 to 60 tys zł.

I tu od razu trzeba oświadczyć, że dla domu 150m2 koszt inwestycji powyżej 40 tys zł nigdy się nie zwróci ! TO SIĘ NIE OPŁACA. Przy aktualnych cenach prądu tj około 80gr/kWh w ciągu roku koszt energii elektrycznej zużytej przez pompę wyniesie około 2500 zł (zakładamy zużycie około 3MWh/rok). Do tego dochodzi amortyzacja inwestycji wynosząca około 3 tys zł/rok (40 tys na szacowane 13 lat użytkowania). Zatem koszty roczne razem to 5,5 zł. Jeśli obecnie rocznie za ogrzewanie płacisz mniej to wymiana obecnego systemu na pompę ciepła NIE ma sensu ekonomicznego.

Jednakże obecnie już można zakupić kompletną pompę ciepła z wyposażeniem i instalacją za kwotę całkowitą nieco powyżej 20 tys zł. I jest to koszt tylko o kilka tyś większy od instalacji ogrzewania gazem (bez kosztów przyłącza gazowego do budynku).

Zaraz zapytasz: no ale z czego wynikają tak duże różnice w koszcie pompy i instalacji ?

1. Koszt pompy i wyposażenia zależy w 90% od marketingu. W zasadzie wszystkie pompy ciepła są produkowane w Chinach i są to 4 główne fabryki produkujące dla kilkuset firm-sprzedawców pod różnymi markami. Co ciekawsze te 4 fabryki produkują bardzo podobne urządzenia jeśli chodzi o wydajność i jakość. Dla niektórych odbiorców są modyfikowane dla wyróżnienia części osprzętu jak sterownik czy pompa obiegowa. Główne elementy pozostają te same, ale różnica w cenie nawet 3-krotna !

2. Koszt usługi instalacji. Najczęściej pompę ciepła trzeba podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej i tutaj monterzy natrafiają na dość różne warunki. Niemniej jednak ta sama usługa może być wyceniona na około 5 tys zł (80% instalacji powinno się mieścić w tym koszcie usługi) albo też na 20 tys zł !

Dlatego nie daj się złapać na opowieści sprzedawcy o ofercie super wydajnej pompy z najlepszą instalacją na świecie. Różnice w wyposażeniu i jakości to kwestia może 10% w cenie. Reszta to opowieści działu marketingu.

My jako sprzedawca wielu marek różnych firm wiemy że te same pompy ciepła oferowane są w Polsce przez co najmniej 6 różnych sprzedawców pod różnymi markami i diametralnie różnymi cenami (czyli ten sam towar, ale cena 3 razy różna)