Odnawialne źródła energii dla każdego
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
 

Zanim kupisz pompę ciepła, ociepl swój dom.

Fotowoltaika  /   Zanim kupisz pompę ciepła, ociepl swój dom.
Zanim kupisz pompę ciepła, ociepl swój dom.

Wiele osób pyta czy pompa ciepła ma sens.
Odpowiedź nie jest prosta. Ma sens jeśli masz ocieplony dom.

Właściwe pytanie brzmi: Czy stać Cię na rozrzutność i dalsze użytkowanie niewydajnego źródła ogrzewania, kłopotliwego, kosztownego i trującego ?

I drugie pytanie: czy Twój dom jest nieco zaniedbany pod względem oszczędności – czy jest dobrze zaizolowany, czy nie tracimy energii (pieniędzy bo nie mamy ocieplonych ścian, mamy stare okna i drzwi, stare grzejniki itd.)

Najlepiej wydane pieniądze, to wydane na poprawę efektywności cieplnej, czyli na izolację budynku. Zanim wymienisz swój piec (jakikolwiek) najpierw sprawdź czy możesz poprawić izolację. Nie są to niskie koszty, ale te koszty ponosisz raz na kilkadziesiąt lat i w tym czasie przynoszą wymierne oszczędności.

Od czego zacząć ? od prostego audytu energetycznego, a właściwie sprawdzenia gdzie budynek traci najwięcej energii. Co oczywiste na barierach, czyli ściany, okna, drzwi i dach. Najszybciej i względnie tanio ocieplisz ściany. Najpopularniejsza i skuteczna metoda to ocieplenie styropianem. Obecnie stosuje się grubość 15cm lub więcej. Styropian jest względnie tani, ale oczywiście wymaga tynku dla ochrony i zachowania estetyki.

OKNA i DRZWI

Wraz z ocieplaniem styropianem warto wymienić okna. To już wyższy koszt, ale warto razem zrobić to z ociepleniem styropianem. Po położeniu styropianu wymiana okien jest kłopotliwsza. Ten sam problem dotyczy drzwi, ale drzwi wejściowych zwykle nie jest wiele, więc ten koszt nie jest duży. W przypadku okien i drzwi warto od razu zainwestować w te antywłamaniowe.

DACH

Ocieplenie dachu może być bardzo proste i często można wykonać samodzielnie kładąc na podłodze strychu warstwę wełny skalnej lub ocieplić pianką poliuretanową. Jeśli poddasze jest użytkowe to trzeba ocieplić skosy i to już jest nieco trudniejsze. Ocieplenie dachu jest niezwykle ważne, bo tą drogą ucieka ponad połowa ciepła !

Po ociepleniu budynku można na chwilę „odetchnąć” i kolejny sezon grzewczy sprawdzać uzyskany efekt. Może się okazać, że efekt jest tak dobry że nie będzie powodu do zmiany systemu ogrzewania.

WENTYLACJA

Warto też przy okazji ocieplenia budynku zwrócić uwagę na wentylację i czy nasz budynek jest zawilgocony czy może tworzy się grzyb. Główną przyczyną powstawania grzyba na ścianach jest skraplanie się wilgoci na ścianach. A wilgoć na ścianach skrapla się z możliwych 2 przyczyn:

  • a. ściana jest źle ocieplona, czyli jest zimna i para z powietrzna w domu skrapla się na ścianie, nawet jeśli wilgotność w domu nie jest duża.
  • b. za duża wilgotność powietrza w domu. Ściany zewnętrzne zawsze są nieco chłodniejsze od powietrza wewnątrz. Zatem jeśli wilgotność względna powietrza jest bliska np 90 % to woda na ścianach będzie się skraplać.

Zwalczanie przyczyny „a” już omówiliśmy – trzeba ocieplić ściany i dopilnować aby nie było mostków termicznych, tzn. miejsc na ścianach gdzie izolacja jest gorsza lub cieńsza np. żelbetowy podciąg/nadproże nad oknem.

Przyczynę „b” zwalczamy poprzez poprawę wentylacji. Nowoczesne okna zapewniają aż za dużą szczelność i dlatego zwykle na górnej części mają podcięte uszczelki, tak aby zapewnić niezbędną wentylację tj wymianę powietrza z zewnątrz (powietrze na zewnątrz w zimie jest względnie suche). Jeśli te podcięcia nie wystarczają, należy zapewnić wentylację mechaniczną tj wentylatory. Świetnym rozwiązaniem jest system rekuperacji tj wymiany powietrza z odzyskaniem ciepła. System rekuperacji jest wentylacją mechaniczną gdzie zasysamy powietrze z zewnątrz i to powietrze ogrzewamy powietrzem wyciąganym z domu i wyrzucanym na zewnątrz. Rekuperacja zatem dostarcza nam cały czas świeże powietrze z zewnątrz, dodatkowo chroni przed nadmierną wilgocią w domu a jednocześnie pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza wydalanego.
Czasem sama wentylacja grawitacyjna nie wystarcza. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się duża kuchnia opalana gazem, to duże ilości wilgoci są dostarczane cały czas do budynku (wilgoć z gotujących się potraw, ale też wynikająca ze spalania gazu (efektem spalania jest dwutlenek węgla i para wodna). Zatem ta kuchnia musi mieć swoją dodatkową wentylację tj wentylator wyciągający. Podobnie łazienka czy pralnia narażone na dużą wilgotność.