Instalacja fotowoltaiczna – z jakich elementów

Fotowoltaika  /   Instalacja fotowoltaiczna – z jakich elementów
Instalacja fotowoltaiczna – z jakich elementów

Instalacja fotowoltaiczna w domu

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Jakiś czas temu wykonywane były głównie przez przedsiębiorstwa. Dziś coraz częściej widzi się je także na prywatnych posesjach. Wykorzystywana może być jako główne źródło energii ale również jako uzupełnienie standardowych instalacji elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna oparta jest na pozyskiwaniu źródła energii jakim jest energia słoneczna, co w konsekwencji dzięki sile elektromotorycznej daje zamienianę na prąd stały.

Sposób funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej

Sposób funkcjonowania oraz założenie instalacji fotowoltaicznej nie należy do kwestii skomplikowanych. Podstawowy element, od którego zależy czy będzie można korzystać z wytworzonego przez instalację prądu jest inwerter fotowoltaiczny (tzw. falownik). Ma ono za zadanie przekształcić prąd który został wytworzony z energii słonecznej w prąd zmienny. Przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny jest konieczne, aby można było korzystać w niego np. w gniazdkach elektrycznych. Powodem tego jest fakt, że są one dostosowane do czerpania tylko prądu zmiennego.

Panele fotowoltaiczne

Drugim elementem niezbędnym do skonstruowania tego typu instalacji na pewno są ogniwa słoneczne. Połączone odpowiednio ze sobą (najczęściej szeregowo) tworzą panele fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu budynku. Znane są również sytuacje gdzie umieszcza się je na specjalnych rusztowaniach tuż nad poziomem ziemi. Panele słoneczne umieszczone na dachu są w stanie pobrać jak największą ilość energii wytwarzanej przez słońce, w rezultacie są w stanie wyprodukować największą ilość prądu stałego. Obecnie panele solarne można podzielić na dwie grupy. Oferuje je większość sklepów, a są to: moduły monokrystaliczne i moduły polikrystaliczne. Modele polikrystaliczne są tańsze niż monokrystaliczne. Uzyskują one nieznacznie mniejszą moc z danej jednostki powierzchni. W Polskich warunkach pogodowych (przy częstym zachmurzeniu) doskonale sprawdzą się moduły fotowoltaiczne wykonane z modułów polikrystalicznych.

O czym pamiętać w instalacjach fotowoltaicznych

Wykonując instalacje fotowoltaiczne należy pamiętać także o wykonaniu odpowiednich zabezpieczeń. Szczególnie sprawa dotyczy odpowiedniego w tym dopasowania do systemu kabli i systemów mocujących. Ciekawym rozwiązaniem jest również wyposażenie instalacji w opti-ener, który ma za zadanie optymalizować oraz kontrolować zużycie wytwarzanej przez instalację energii elektrycznej. Aktualnie produkowane ogniwa fotowoltaiczne wytwarzane są według najwyższych standardów oraz norm. Instalacje te na pewno są polecane osobom którym zależy na promowaniu ekologicznego stylu życia. Dodatkowo również osobom które chcą długoterminowo zaoszczędzić na opłatach za prąd.