Panele słoneczne i kolektory

Fotowoltaika  /   Panele słoneczne i kolektory
Panele słoneczne i kolektory

Panele słoneczne i kolektory słoneczne – jak działają i z czego składają się?

Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych. Mogą być stosowane w większym systemie fotowoltaicznym do wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej dla mieszkańców i innych zastosowań komercyjnych. Promieniowanie słoneczne padające bezpośrednio na panel słoneczny jest w efekcie przekształcane w prąd stały. Energia elektryczna każdego panelu waha się od 100 do 320 W.

Z drugiej strony kolektor słoneczny gromadzi ciepło dzięki bezpośredniej absorpcji światła słonecznego. Składa się z kolektora, który przekształca energię ze światła słonecznego w bardziej użyteczną formę energii. Kolektory słoneczne mogą być określane jako słoneczne urządzenia paraboliczne dla bardziej złożonych instalacji i ciepła słonecznego dla mniej złożonych instalacji. Bardziej złożone kolektory są wykorzystywane w elektrowniach słonecznych do podgrzewania wody w celu wytworzenia pary. Ta z kolei napędza turbinę podłączoną do generatora elektrycznego w celu wytwarzania energii elektrycznej. Jednak mniej złożone kolektory są wykorzystywane w budynkach komercyjnych i mieszkalnych do dodatkowego ogrzewania pomieszczeń.

Najważniejsze zalety paneli słonecznych

Panele solarne są przyjazne dla środowiska. Tego typu panele fotowoltaiczne nie posiadają części ruchomych więc nie produkują niepotrzebnego hałasu. Ich niskie koszty utrzymania nie generują dodatkowych wydatków. Są łatwe do zainstalowania i działają wydajnie z wiązką lub rozproszonym promieniowaniem słonecznym.

Najważniejsze zalety kolektorów słonecznych

Przez swoją budowę są odporne na wysokie temperatury. Zapewniają wysoką wydajność i umożliwiają wykorzystanie większego obszaru przy użyciu niedrogich luster. Posiadają również możliwość przekierowania skoncentrowanego światła do odpowiedniego miejsca za pomocą światłowodów, a ciepło wygenerowane przez kolektory słoneczne może być przechowywane do wytwarzania energii podczas nocnych i pochmurnych warunków.

Czy warto posiadać swoją przydomową elektrownię słoneczną?

Stworzenie swojej małej, przydomowej elektrowni słonecznej jest jak najbardziej zalecane. Pamiętajmy jednak, że zależy to również od klimatu w jakim żyjemy i wybierajmy panele tak, aby były dla nas jak najbardziej efektywne.