Ogniwa słoneczne – w jakich regionach Polski najlepiej je montować?

Fotowoltaika  /   Ogniwa słoneczne – w jakich regionach Polski najlepiej je montować?
Ogniwa słoneczne – w jakich regionach Polski najlepiej je montować?

Ogniwa słoneczne – opłacalność montażu w Polsce

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Są jednak regiony szczególnie nasłonecznione, w których mieszkańcy mogą liczyć na ponadprzeciętne zyski. Najbardziej ogniwa słoneczne opłaca się montować mieszkańcom południowo-wschodniej Polski.

Polska uznawana jest za dość ponury kraj, poza sezonem letnim. Jednak trzeba mieć świadomość, że nawet w grudniu słońce świeci z tak dużą intensywnością, że panel fotowoltaiczny będzie w stanie czerpać promienie słoneczne i wykorzystywać pozyskaną energię w domu. Zapewni to nawet połowę zapotrzebowania na prąd, co już jest dużą korzyścią.

Najbardziej nasłonecznione miasta w Polsce

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki stworzyło listę najbardziej nasłonecznionych miast w Polsce, w których panele solarne są w stanie pozyskiwać najwięcej energii. Najbardziej nasłonecznionym miastem okazał się Rzeszów – stopień nasłonecznienia wynosi tu 1351 kW na m2. Najgorsze warunki panują natomiast w Szczecinie, gdzie wartość ta szacuje się na poziomie 1230 kW na m2. Jeżeli chodzi o polską średnią, to wynosi ona 1289 kW/m2.

Najwyższy stopień rocznej produkcji energii solarnej w Polsce został odnotowany oczywiście w Rzeszowie – 1096 kW. Bardzo dobre wyniki osiągnął także Lublin i Tarnów – po 1084 kW.

Słońca nie brakuje w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz w południowej części mazowieckiego i wielkopolskiego. Najmniej korzystnie pod tym względem jest w zachodniopomorskim i pomorskim.

Reasumując, ogniwa fotowoltaiczne najchętniej kupują mieszkańcy centralnej i południowej Polski, a w szczególności południowo-wschodniej.

Nie tylko nasłonecznienie ma wpływ na wydajność ogniw słonecznych

Pamiętaj, że nie tylko od słońca zależy wydajność, jaką będzie wykazywał inwerter fotowoltaiczny, a tym samym panele solarne. Wpływ ma na to także stopień zanieczyszczenia powietrza, a także lokalizacja paneli. Jeżeli urządzenie zostanie ustalone na terenie zacienionym, nie będzie w stanie działać ze 100-procentową sprawnością, nawet w najbardziej nasłonecznionym Rzeszowie. Istotne jest także, aby wybrać odpowiednią wielkość instalacji, dostosowaną do liczny mieszkańców domu. Dzięki temu system spełni Twoje oczekiwania.